Anasayfa / Genel / Konut Kredisi Ara Ödemeli

Konut Kredisi Ara Ödemeli

Konut Kredisi Ara Ödemeli Son yıllarda birçok kişi, tüketicisi olduğu banka aracılığı ile kira öder gibi konut kredisi ödemekte ve ev sahibi olmaktadır. Konut kredisi alarak ev sahibi olmak oldukça basittir. Bunun için öncelikli olarak almayı düşündüğünüz evi ve bu evin maliyetini hesaplamalısınız. Çünkü bankalar evin yalnızca %80’ini kredi olarak vermektedir. Geriye kalan %20’si evin alıcı tarafından peşin olarak sağlanmalıdır. Bu da demek oluyor ki; ev almak için %20 değerinde nakit paraya sahip olmanız gerekmektedir.

Konut kredilerinde normal taksitlere ek olarak belirli zaman aralıklarında ödenen fazladan kredi kartı geri ödemeleri ara ödemelerdir. Konut kredilerinde ara ödeme imkânları hem kişilerin borçlarını kısa sürede ödemelerini sağlayacak hem de kredinin daha erken bir sürede bitmesini sağlayacaktır. Bundan dolayı belirli bir ara ödeme sıklığı varsa bu sıklık bankaya bildirilebilir.

Konut Kredisi Ara Ödemeli
Konut Kredisi Ara Ödemeli

Konut Kredisi Ödeme Planları

Konut almak için alınmak istenen konut belirlendikten sonra bankaya konut kredisi için başvuru yapılır. Kişiler başvuru yapmadan önce gerekli koşulları mutlaka taşımalıdır. %20 tutarında nakit sahibi olmaları konut kredisi alacaklarda aranan öncelikli şartlardan biridir. Banka tüketicilere kredi vermeyi kesinleştirdikten sonra bir ödeme planı çıkarılır. Kredi ödeme planları;

  • Artan taksitli,
  • Azalan taksitli,
  • Belirli periyod faiz ödemeli,
  • Belirli periyodik ödemesiz,
  • Değişken ara ödemeli,
  • Değişken taksitli sabit ara ödemeli
  • Çiftçiye özel ödeme planları çıkarılmaktadır.

Değişken ara ödemeler ( balon ödeme) ile taksit tutarları serbestçe belirlenmektedir. Periyodik ara ödemede ise aylık taksit miktarı, belirli periyodlarla ara ödemeler şeklinde gerçekleştirilir. Bu ödemeler, farklı tutarlarda girilerek oluşturulmaktadır. Değişken taksitli, sabit ara ödemeli; tarımsal üreticilere yöneliktir. Genelde azalan taksitle ödenmekte ve belirli periyodlarla sabit ara ödeme imkânı bulunmaktadır.

 

Bir sonraki yazımız “Konut Kredisi Hesaplama Akbank

 

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Almak İstiyorum

Birçok kişi kredi kartı almak istiyorum ancak bu konuda ne yapmam gerektiğini bilmiyorum gibi sorular …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir