KOSGEB İnternet sitesi üzerinden E-Ticaret Ürün Satma Desteği

Tüketicilerin neredeyse% 70’i ürünlerini İnternet üzerinden satın almaya başladı. Bu nedenle, ürün pazarlamasının bir durumu e-ticaret sistemleri arasında popüler hale gelmiştir. Bu nedenle, KOSGEB destekleriyle kendi web sitenizi kurarak erkek, kadın kıyafetleri veya kuru baklagiller gibi satışlar için destek alıp almayacağınız sorusu sık sık bize geliyor. Web sitesi evinizi kurmak için aradığınız ürünü üretmek, hatta Türkiye’yi dünya pazarlarına teşvik etmek için genel olarak erkek ve kadın girişimcileri, ayrıntılı bir şekilde ne şekilde açıklayacağımı devletten bir hibe alacaksınız.
KOSGEB Ön Onaylı e-Ticaret Siteleri Listesi
KOSGEB’in kurulan birçok ticari faaliyete hibe verdiğini düşünüyorum. Sizden yoğun bir soru olan e-ticaret sistemi desteğinin bugün bu ticari faaliyetlere dahil edilip edilmediğine değineceğim. Bilindiği gibi, KOSGEB’den hibe alabilmek için, iş fikrimizin önce KOSGEB Desteklenen Sektörlere ve NACE kodlarına dahil edilmesi gerekir. Ancak, hem “GELİŞMİŞ” hem de “GELENEKSEL” girişimcilik destek programları için oluşturulan NACE kodlarında ne “İNTERNET SİTESİ” ne de “E-TİCARET” sektörü bulunmamaktadır. KOSGEB’in bunu desteklememesinin en büyük nedeni, e-ticaret üzerine kurulacak bir işletmenin bir IOP kaydının olmamasıdır. Bu nedenle, vergi mükellefi olmayacağınız için devlet sizi kesinlikle desteklemeyecektir. Şimdi herkes bu ince ayrıntıyı öğrendiğine göre, akla gelen soru şudur. Peki ya KOSGEB destekli sektörlerde bir iş başlatırsam. Ürünlerimi e-ticaret üzerinden pazarlarsam. O zaman devletten KOSGEB aracılığıyla hibe alabilir miyim? Bingo! doğru soru ve doğru cevap ”evet” Önceden onaylanmış e-ticaret siteleri listesi için kuracağınız tüm işletmelere hibe alabilirsiniz! Peki nereden başlamalısınız?
KOSGEB’in Desteklediği Web Sitesi Sektöründeki İşletmelerden Birini Kurun
Artık KOSGEB’den, ürettiğiniz veya her yerden satın aldığınız toptan ürünleri pazarlamak için destek alabileceğimizi biliyoruz. Ancak, bu desteği alabilmek için öncelikle iş fikrimizin KOSGEB destekli sektörlere dahil edilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. NACE kodları dahilindeki sorgulama iş fikrimiz KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasındaysa, GİB kaydımızı oluşturmadan önce atmamız gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlardan ilki “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” almaktır. “Uzaktan Eğitim” ile aynı çizgide beklemeden girişimcilik eğitimini kolaylıkla alabilirsiniz. İş fikrinizin “SONRAKİ” veya “GELENEKSEL” KOSGEB NACE kodlarına dahil edilip edilmediğine bakılmaksızın, aşağıdaki adımları uygulayarak bu eğitimleri hemen alabilirsiniz.
Önce https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinde oturum açalım.
Ardından, ekranın sağ üst köşesindeki “GİRİŞ” düğmesini tıklayalım.
Açılan sayfadan “e-Devlet ile İnisiyatif” diyelim.
E-Devlet şifremizi girdikten sonra, sistem bizi eğitim sitesine yönlendirecektir.
Sayfanın altındaki “Öne Çıkan Eğitim” menüsünden “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümüne girelim.
Bize sırayla uyan tüm kağıtları ve videoları izleyelim.
Videodan sonra testleri çözelim
bu şekilde “Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sertifikasını almış olacağız. İş fikrim NACE kodlarında “GELİŞMİŞ GİRİŞİMCİLİK” e dahil edilirse, “GELİŞMİŞ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ” almak yeterli olacaktır.
İşletme ve Pazarlama Aşamasının Kurulması
Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra, işinizi GİB kaydı olarak açmalısınız. İşinizi açtıktan hemen sonra KOSGEB desteklerinden yararlanmak için başvurabilirsiniz. Uygulamak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.
İlk kaydınızı KOSGEB’de oluşturmanız gerekir
KOBİ bildirimini doldurma
Ardından, e-devlete giriş yaparak TÜM HİZMETLER bölümüne girmek ve “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” adı altında bir “Geleneksel Girişimciliği Destek Uygulaması” yapmak yeterli olacaktır.
Başvurunuz onaylandıktan sonra, bağlı olduğunuz KOSGEB İl Müdürlüğüne, işletmenizin belgeleri ve e-devlet aracılığıyla yaptığınız başvuruların çıktıları ile başvurmalısınız. Belgeler tamamlandıysa, bir gün KOSGEB iş Planınızı sunmak için atanırsınız. Çalışma planınız o gün geldiğinde onaylanırsa, aşağıdaki destekten faydalanabilirsiniz.
İş Organizasyonu Desteği olarak 5.000 TL alırsınız. 30 yaşın altındaki genç bir girişimciyseniz veya bir kadın ya da özürlü ya da ilk kez akrabanızsa, bu oran ilk ve ikinci yıl için toplam 20.000 TL olarak ödenecektir.
Sigortalı işçi çalıştırarak e-ticaret ile satış yapmayacağınız için 2 yıl boyunca toplam 40.000 TL’den yararlanamazsınız.
Bu nedenle, KOSGEB’den sadece maksimum 20.000 TL hibe alın.

Olmayabilirsin. Ürettiğiniz ürünleri bu desteği beklemeden pazarlayabilirsiniz.

ne veya herhangi bir aracı web sitesinde.
KOSGEB e-Ticaret İş Planı Örneği

Yukarıda belirttiğimiz gibi, “Geleneksel Girişimciliği Destekleme Programı” kapsamında KOSGEB desteklerinden yararlanmak için, projeyi sunarak iş fikrinizin onayını almanız gerekmektedir. İş fikrinizi sunarken, e-ticaret yoluyla ürünlerinizi pazarlayacağınızı söylemek için hiçbir neden yoktur. Aynı şekilde, projeyi iş fikriniz için hazırlarken, Internet Web Sitesindeki “Pazarlama” bölümüne yazılı olarak size herhangi bir sorun getirmeyecektir. İş fikrinizi tam olarak bilmediğimizden, KOSGEB İş Planı Örnek içeriğimize birçok farklı proje ekledik. İş fikrinize en yakın projeyi bilgisayarınıza indirerek bir sunum yapabilirsiniz.